Są sprzęty, które odpowiadają za nasze bezpieczeństwo, a to oznacza, że powinniśmy mieć gwarancję, że w razie konieczności, zadziałają tak jak powinny. Dlatego też co jakiś czas wykonywane muszą być przeglądy systemów przeciwpożarowych, hydrantów wewnętrznych, jak również musi być regularnie wykonywany przegląd techniczny gaśnic. Oczywiście tego typu działania mogą być wykonywane tylko przez specjalistów, którzy mają odpowiednie uprawnienia i wiedzę, a to oznacza, że zanim komuś przekażemy naszą gaśnicę, musimy się upewnić, że faktycznie takie uprawnienia ma. Tego typu przegląd techniczny gaśnic musi być wykonywany przynajmniej raz w roku, tak abyśmy mieli pewność, że wszystko jest jak należy i w razie konieczności, tego typu sprzęt nas nie zawiedzie. Warto też sprawdzić, jak wygląda taki przegląd techniczny gaśnic, abyśmy wiedzieli, czego możemy się spodziewać.

Przegląd techniczny gaśnic musi być wykonywany w określony sposób

Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy różne typy gaśnic. To oznacza, że są one wypełnione różnym materiałem, jak również mamy takie, które przeznaczone są do firm i budynków, jak i takie, które należy wozić ze sobą w samochodzie.

Dlatego też prawidłowo przeprowadzony przegląd techniczny gaśnic powinien być dopasowany do rodzaju gaśnicy, a to oznacza, że warto zobaczyć jakie wytyczne w tym zakresie daje producent. Dodatkowo musimy wiedzieć, że są specjalistyczne miejsca, w których wykonają nam taki przegląd techniczny gaśnic od ręki, a to oznacza, że od razu będziemy mogli ją zabrać ze sobą. Koniecznie musimy pamiętać o tym, kiedy mija rok od poprzedniego przeglądu i wcześniej umówić się na takie spotkanie. W przeciwnym razie możemy zapłacić karę, ale też nie będziemy mieli pewności, czy zadziała tak jak powinna, w tym najważniejszym momencie.

Na czym polega taki przegląd techniczny gaśnic?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak wygląda taki przegląd techniczny gaśnic, to musimy mieć świadomość, że potrzebne jest tutaj nie tylko odpowiednie zezwolenie i doświadczenie, ale również niezbędne narzędzia, które pozwolą w prawidłowy sposób wykonać taką czynność. W instrukcji obsługi danej gaśnicy, będziemy mieli podane, jak musi wyglądać jej przegląd techniczny. W zdecydowanej większości przypadków, przegląd techniczny gaśnicy obejmuje kontrolę stanu środka gaśniczego, jak i substancji, która odpowiada za jego uwolnienie.

Dodatkowo jeszcze trzeba sprawdzić czy zbiornik jest szczelny i czy nie ma żadnych uszkodzeń. Taki przegląd techniczny gaśnic polega również na sprawdzeniu zaworów i wskaźnika ciśnienia. Kiedy przegląd techniczny gaśnic zostanie zakończony, zostanie na niej umieszczona kontrolka, na której będziemy mieli podaną informację, o terminie kolejnego przeglądu. Bardzo istotne jest to, abyśmy się ściśle tego trzymali, bo tylko wówczas będziemy mogli być spokojni o to, że wszystko będzie działało tak jak należy. Niektóre gaśnice muszą mieć odpowiednią legalizację. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy na taki przegląd techniczny gaśnic udali się do osób, które są do tego uprawnione, bo wówczas będziemy mieli pewność, że wiedzą one co należy sprawdzić i jakie działania powinny wykonać, abyśmy mieli pewność, że faktycznie wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z wytycznymi producenta i co więcej, zgodnie z prawem. Tego typu narzędzia są niezwykle ważne, bo może od nich zależeć nasze zdrowie czy nawet życie.

Dlatego powinniśmy pilnować, aby systematycznie był wykonywany przegląd techniczny gaśnic.