Każdego dnia ludzie popełniają przestępstwa. Jedni dają się złapać, inni nie. Jeśli ktoś jest w tej grupie, której udało się uciec przed wymiarem sprawiedliwości, to może się później cały czas zastanawiać, czy został za nim wysłany lisy gończy czy nie. Ogólnie sama ucieczka i ukrywanie się, może wprowadzać pewną nerwowość, jednak list gończy sprawia, że to wszystko staje się jeszcze trudniejsze, dlatego dobrze wiedzieć, jeśli tego typu dokument zostanie wystawiony. Co więcej, czasami ludzie poznając nowe osoby, chcieliby wiedzieć, z kim mają do czynienia, czy dana osoba nie jest skazana, albo poszukiwana przez policję, czy nie został za nią wydany list gończy. Dlatego też, policja przygotowała stronę internetową, na której można sprawdzić, czy nie widnieje znana nam osoba. Oczywiście taka lista jest systematycznie uzupełniana, więc warto na nią wchodzić co jakiś czas, bo może się okazać, że dana osoba pojawi się tam dopiero później. List gończy daje spore możliwości poszukiwań Widzimy, że coraz trudniej jest zaufać obcej osobie, bo wielu ludzi kryje różnego rodzaju, nie do końca legalne sprawy.

Dlatego też warto sprawdzić czy czasami za naszym nowym znajomym nie został wystawiony list gończy. Istotne w tym wszystkim jest to, że możemy skorzystać ze stron internetowych, które zostały przygotowane w łączności z Krajowym Systemem Informacyjnym Policji i przez nią też są udostępnione. Co prawda musimy pamiętać, że znajdują się tam tylko osoby, co do których sąd pozwolił na taką publikację. Jednak jeśli za danym człowiekiem został wystawiony list gończy, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że na takiej liście się znajdzie. Jest ona uaktualniania raz dziennie, a to oznacza, że warto na nią wchodzić systematycznie, bo możemy dzięki temu uniknąć różnych kłopotów. W Polsce list gończy został wydany na kilkadziesiąt tysięcy osób, a to oznacza, że warto wiedzieć, za kim mamy się rozglądać. Jeśli jest list gończy, to z pewnością jest na tej stronie Jeżeli za kimś został wystawiony list gończy, to istnieje spora szansa, że dana osoba znajduje się na liście osób poszukiwanych, która została stworzona i jest prowadzona przez policję. Warto mieć świadomość, że na takiej stronie znajdziemy imię i nazwisko, pseudonim, rysopis, wiek, jak również uzyskamy informację, za jakie przestępstwo dana osoba jest poszukiwana.

W wielu przypadkach zyskamy również informację, jaka jednostka prowadzi poszukiwania danej osoby. Jeśli będzie nam się wydawało, że widzieliśmy osobę, za którą został wystawiony list gończy, to będziemy wiedzieli, do kogo powinniśmy się zgłosić, aby przekazać niezbędne informacje. Każdy sygnał jest sprawdzany, a to oznacza, że możemy być pewni, że nasza wiadomość zostanie potraktowana poważnie. Jeśli osoba, którą właśnie poznaliśmy, z jakiegoś powodu wydaje nam się podejrzana, to z pewnością powinniśmy wejść na stronę, na której policja zamieszcza dane osób poszukiwanych lub uznanych za zaginione. Musimy mieć świadomość, że są różne przestępstwa, a co się z tym wiąże, różnie podchodzi się do osób, które je popełniają. To też oznacza, że jeśli jest jakieś poważne przestępstwo, a osoba je popełniająca zdołała uciec, to jest za nią wystawiany list gończy. Nie mniej, warto jednak mieć świadomość, że nawet niepłacenie alimentów, czy nie spłacanie długów, może urosnąć do takich rozmiarów, że za człowiekiem, który się od tego uchyla, również zostanie wystawiony list gończy. Wówczas sprawdzany jest każdy sygnał, o tym że ktoś podobny był widziany w konkretnym miejscu, nawet jeśli to miejsce znajduje się za granicą.

Jeśli taki list gończy został wystawiony, to zazwyczaj oznacza, że na takiej osobie ciążą poważne zarzuty, a jeśli okaże się, że my tą osobę znamy, to mamy obowiązek powiadomić policję o miejscu jej przebywania.