Kiedy kupujemy nawigację do samochodu osobowego, to zazwyczaj patrzymy na jej wielkość, dokładność w pokazywaniu trasy, ale również na jej cenę. Jak się jednak okazuje, wybierając nawigację do samochodu ciężarowego powinniśmy brać pod uwagę znacznie więcej parametrów, tak aby mieć pewność, że wybrana przez nas nawigacja nie tylko zaprowadzi nas do celu, ale również pozwoli nam to zrobić w taki sposób, żebyśmy zyskali przewagę nad konkurencją. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze takiej nawigacji?

Ustawienia parametrów pojazdu

O ile w samochodach osobowych raczej nie zmieniają się parametry i każdy potrafi ocenić, czy zmieści się w danym miejscu czy nie, o tyle z samochodem ciężarowym może być różnie. Dlatego jeśli poszukujemy nawigacji do takiego samochodu, to powinniśmy sprawdzić, czy daje nam ona możliwość ustawienia indywidualnych parametrów pojazdu. Wówczas będziemy mogli ustawić jego wagę czy wysokość, tak abyśmy mieli pewność, że nawigacja nie poprowadzi nas przez drogi, na których nie można poruszać się z takim ciężarem, czy nie poprowadzi nas pod wiaduktami, które będą miały mniejszą wysokość niż nasz samochód. Dodatkowo warto wybierać takie nawigacje, które będą na tyle dokładne, aby pokazywać nam rozmieszczenie ramp do załadunku tak, abyśmy mieli pewność, że podjedziemy od razu od odpowiedniej strony i nie będziemy musieli dodatkowo kluczyć po różnych uliczkach, tracąc niepotrzebnie czas.

Działanie off-line może być ważne

Warto wiedzieć, że coraz częściej proponowane są nawigacje, które mogą działać w systemie off-line. Dlaczego może się to przydać? Po pierwsze nie pobierają one danych, a to oznacza, że oszczędzamy pieniądze. Po drugie, nigdy nie wiadomo w jakim rejonie się znajdziemy, a więc może się okazać, że będziemy tracić sygnał i będą pojawiały się zakłócenia w łączności sieciowej. To może oznacza, że ominiemy jakiś zjazd, w który powinniśmy skręcić, co może skutkować koniecznością cofnięcia się nawet o kilkanaście kilometrów. Jeśli chcemy uniknąć takich sytuacji i nie tracić na nie czasu, ani pieniędzy, to koniecznie musimy poszukać nawigacji, które będą dawały nam możliwość pracy off-line. Nawigacje dla tirów są różne, możemy wybrać także takie, które będą monitorować pracę kierowcy i pozwolą na komunikację z innymi użytkownikami dróg. Im lepiej taka nawigacja będzie dobrana do naszych potrzeb, tym większa będzie szansa, że korzystanie z niej pozwoli zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy, a to w transporcie jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli chce się być lepszym niż konkurencja.