Możemy się samodzielnie kształcić i próbować rozwijać, jednak zrobimy to szybciej i uzyskamy lepsze efekty, jeśli będziemy to robić ze wsparciem doświadczonej osoby. Dlatego też warto sprawdzić na czym polega, popularny w ostatnich czasach, mentoring biznesowy. Jak się okazuje, jeśli będziemy chcieli z niego skorzystać, to będziemy mieli kogoś, kto nie tylko przeprowadzi nas przez rozwój, będzie nas motywował, ale również w razie potrzeby będzie się z nami dzielił swoją wiedzą. Dodatkowo trzeba też powiedzieć, że taki mentoring biznesowy nie tylko pozwoli się nam rozwijać, ale również będzie pomagał w innym patrzeniu na to co nas otacza, dzięki czemu łatwiej będzie podejmować szybkie decyzje odnośnie tego, co dzieje się w firmie, co pozwoli przyczyniać się do jej rozwoju.

Co zyskamy jeśli zdecydujemy się na mentoring biznesowy?

Przede wszystkim warto w pierwszej kolejności sprawdzić, co możemy zyskać jeśli zdecydujemy się na mentoring biznesowy, bo wówczas łatwiej będzie nam podjąć taką decyzję. Istotną kwestią jest to, że mentoring biznesowy z jednej strony będzie pozwalał na indywidualny rozwój, a z drugiej pomoże nam zdobytą wiedzę wykorzystywać do lepszego działania firmy.

Co więcej, musimy mieć też świadomość, że z jednej strony będziemy motywowani do samodzielnego odkrywania naszych mocnych stron, a z drugiej, w razie jakichś problemów, będziemy mogli skorzystać z wiedzy, rady i doświadczenia mentora, co oznacza, że będziemy mogli uniknąć wielu błędów i szybciej rozwiązać dany problem. Taki mentoring biznesowy pomoże nam również zdobyć doświadczenie, które przyda się w rozwiązywaniu konfliktów w firmie, bo te nierozwiązane, będą się nawarstwiały.

Idealnie dobrany mentoring biznesowy

Oczywiście, żeby taki mentoring biznesowy przyniósł odpowiednie skutki, to w pierwszej kolejności musimy ustalić, jakie są nasze potrzeby i potrzeby naszej firmy. Dopiero gdy to będzie ustalone, będzie można opracować odpowiednie sposoby działania, tak aby mentoring biznesowy przyniósł odpowiednie rozwiązania i faktycznie dał dobre rezultaty. Z jednej strony ważne będzie tutaj to, abyśmy systematycznie się kontaktowali ze swoim mentorem, abyśmy słuchali jego rad, z drugiej będzie nam on też dawał przestrzeń, abyśmy najpierw sami szukali rozwiązań i się rozwijali. To oznacza, że będziemy mieli możliwość przyczynić się do swojego sukcesu, ale również będziemy mogli liczyć na konkretne porady jak rozwiązać jakiś problem, dzięki czemu wiele rzeczy uda się zrobić szybciej i nie będziemy musieli uczyć się na własnych błędach, co pozwoli nam uniknąć wielu problemów.

Musimy się nastawić na to, że taki mentoring biznesowy będzie trwał od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. To oznacza, że musimy się tutaj uzbroić w cierpliwość i dokładać sił, aby się rozwijać. Dodatkowo jeśli ma być przez nas wykorzystane to, co oferuje nam mentoring biznesowy, to musimy mieć pewność, że zatrudniamy profesjonalistę, który ma ogromne doświadczenie, zarówno w kontekście indywidualnego rozwoju, jak i spraw związanych z biznesem. Wówczas, gdy będzie widział, że rozwiązanie jakichś spraw nam nie wychodzi, będzie mógł podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, a my będziemy mogli zdecydować, czy chcemy z tego skorzystać czy nie. Dobrze więc będzie, jeśli taki mentor będzie mógł swoje kompetencje potwierdzić konkretnymi wynikami i opiniami uzyskanymi od wcześniejszych klientów. Wówczas będziemy wiedzieli, że zatrudniamy odpowiednią osobę na odpowiednim miejscu.