Dzień Pierwszej Komunii Świętej jest bardzo ważny zarówno dla dziecka, jak i dla jego najbliższej rodziny. Nic więc dziwnego, że każdy dokłada starań, aby jak najlepiej się do niego przygotować. Nie tylko dba się o piękną oprawę liturgiczną, ale również o stroje. Wiele osób zastanawia się, co powinno wybrać dla swojego dziecka.

Czy chłopcy mają mieć garnitury czy może jednak lepsze będą alby? Czy dziewczynki mają mieć białe sukienki czy również alby? W przypadku dziewczynek możliwości jest jeszcze więcej, bo sukienki oferowane są w różnych wzorach, stylach, z różnymi zdobieniami, a to oznacza, że można wybrać takie bardzo skromne, jak również takie, które będą przypominały suknie księżniczek. Jednak fakt jest taki, że zanim przejdziemy do przeglądania strojów komunijnych, powinniśmy się najpierw zorientować, jakie tradycje panują w parafii, w której nasze dziecko ma uczestniczyć w tym ważnym dniu. Może się okazać, że są odgórne wytyczne odnośnie tego, jak mamy ubrać nasze dziecko na tą niezwykłą uroczystość.

Często są alby

Jeśli uważnie przyjrzymy się zasadom panującym w różnych parafiach, a odnoszącym się do Pierwszej Komunii Świętej, to z pewnością szybko zauważymy, że w wielu z nich obowiązuje w tym dniu alba.

W dużej mierze chodzi tutaj o to, aby dzieci były ubrane równo, aby żadne nie czuło się gorsze od innych, tylko dlatego, że ma skromniejszy strój. Dla chłopców zazwyczaj takie alby proponowane są z kapturami i krzyżami, które zakładają na szyję. Z kolei dla dziewczynek w większości proponowane są alby z kołnierzami, które czasami są przyczepione na stałe, a czasami są dodatkowo nakładane jak taka pelerynka. Możliwości jest sporo, ale zazwyczaj parafia ma zaprzyjaźniony zakład, który oferuje takie alby, a więc jeśli rodzice zdecydują się zakupić alby od nich, to wszystkie dzieci pójdą równo ubrane.

Nawet jeśli ktoś będzie miał albę po kimś innym, to i tak mimo niewielkich różnic w krojach, będą się one prezentowały podobnie, a więc jedność ubioru zostanie zachowana.

Sukienka także może się przydać

Wiele mam chciałoby w tym dniu ubrać swoje córki w piękne suknie. Fakt, że podczas uroczystości mają mieć one założone alby, wcale nie oznacza, że nie można zakupić tej wymarzonej sukienki. Z pewnością przyda się ona już po uroczystości, bo będzie można się w nią przebrać na czas przyjęcia w domu.

Wówczas w kościele dziewczynki będą miały nakazane alby, a po powrocie do domu będą mogły się przebrać w sukienkę komunijną. Nie dość, że nie będziemy musieli się wówczas martwić, że poplamią albę, to jeszcze z pewnością będzie wygodniej w takiej sukience, która nie będzie miała szerokich i długich rękawów. Niewątpliwie, zarówno alby, jak i sukienki komunijne mają w sobie coś niezwykłego. Nie mniej zanim przejdziemy do kupowania jednej czy drugiej, warto najpierw się upewnić jakie zasady obowiązują w danej parafii.

Tym bardziej, że czasami chłopcy mają długie alby, a czasami krótkie, a do dziewczynek do alby niejednokrotnie można dokupić także torebkę, rękawiczki czy grubszą pelerynę. Koniecznie zobaczmy jakie mamy tutaj propozycje, sprawdzajmy jakie są wytyczne w parafii, bo tylko wówczas będziemy wiedzieli, czy wystarczy zakup sukienki komunijnej, czy jednak potrzebna będzie nam alba. A może ostatecznie zdecydujemy się zakupić jedno i drugie, aby nasza córka miała możliwość się przebrać, gdy uroczystości w kościele dobiegną już końca.