Podczas budowy dróg należy zwrócić uwagę na to, aby były one jak najbardziej wytrzymałe, tak abyśmy mieli pewność, że wytrzymają obciążenie jakiemu będą poddawane. To też oznacza, że powinniśmy zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów korzystamy. Tym bardziej, że istotna nie jest tylko ta warstwa, którą wszyscy widzą, ale również te, które znajdują się pod spodem. Jeśli tam zostanie wykorzystany materiał słabej jakości i wszystko zacznie się osuwać, to wierzchnia warstwa również ulegnie zniszczeniu. Dlatego warto wiedzieć, że podczas budowy dróg korzysta się z takich materiałów jak geotkanina.
Ma ona za zadanie wzmocnić i separować grunt drobnoziarnisty. Warto jednak pamiętać, że taka geotkanina sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie ważniejsze są czynniki mechaniczne niż hydrauliczne.
Czym jest taka geotkanina?
Przede wszystkim zanim zaczniemy korzystać z jakichś materiałów, powinniśmy w pierwszej kolejności jak najwięcej się dowiedzieć na ich temat. To oznacza, że musimy mieć świadomość, że geotkanina to płaski wyrób, który stworzony jest z włókien lub tasiemek. Ma ona regularną, gęsto tkaną strukturę, dzięki czemu posiada wysoką odporność na zerwanie, a jednocześnie też mniejszą wydłużalność.
Jeśli zastanawiamy się na czym polega oddziaływanie na siebie geotkaniny i gruntu, to musimy wiedzieć, że chodzi tutaj o uaktywnienie sił tarcia między nimi. Ważne jednak jest tutaj to, że taka geotkanina może być używana tam, gdzie mniej istotna jest filtracja i drenaż. Jeśli zależy nam na tych dwóch ostatnich, to powinniśmy wiedzieć, że zamiast geotkaniny, powinna być wykorzystana przez nas geowłóknina. Dlatego też istotny jest materiał, który zostanie tutaj wykorzystany, bo każdy z nich ma inne właściwości, a więc i inne przeznaczenie.
Co powinniśmy wiedzieć jeśli interesuje nas geotkanina?
Im większą wiedzę będziemy mieli na temat materiałów, z których mamy korzystać, tym bardziej optymalne będą nasze działania.
Dlatego warto wiedzieć, że taka geotkanina może być wykonana z polipropylenu lub poliestru. Te drugie są droższe, ale jednocześnie mają większe możliwości odkształcenia pod wpływem obciążenia, zwłaszcza jeśli dochodzi do nich w długim czasie. Jeśli więc chcemy, żeby nasza droga czy inna budowla, były używane przez długi czas i nic się z nimi nie działo, to powinna być tam zastosowana właśnie taka geotkanina. Jeśli potrzebny nam jest drenaż jakiegoś gruntu, to z pewnością taka geotkanina nie może być tam wykorzystana. Ale za to świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie będzie nam zależało na solidnym wzmocnieniu tego gruntu.
Znając właściwości jakie prezentuje geotkanina będziemy wiedzieli, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas jej układania. To też oznacza, że musimy zadbać o prawidłowe przygotowania podłoża, na którym ma być ułożona. To dlatego, że jest ona podatna na uszkodzenia w trakcie jej wbudowywania. Tego typu materiał często jest używany przy wzmacnianiu skarp i ścian oporowych, a więc tych miejsc, w których niezwykle ważne jest wzmocnienie gruntu, a mniej istotne jest to, aby możliwa była filtracja. Jeśli nie do końca mamy pewność, czy w danym miejscu powinna zostać wykorzystana geotkanina, to zawsze warto porozmawiać ze specjalistami, którzy stosują ją na co dzień, albo ją produkują.
Wówczas będziemy mieli jasną sytuację odnośnie tego, w jakich miejscach możemy wykorzystać taki materiał. Tak, abyśmy mieli pewność, że optymalnie wykorzystaliśmy jego właściwości i to, co może nam on zaoferować.