Założenie własnej firmy wiąże się z koniecznością dokładnego przeanalizowania, jaki jej rodzaj powinniśmy uruchomić. To ważne, ponieważ od tego będzie zależało wiele rzeczy: to jakiemu prawu będziemy podlegać, to ile pieniędzy będziemy musieli włożyć w jej rozpoczęcie, to czy będziemy za nią odpowiadać prywatnym majątkiem, jak i sposób jej rozliczania. Dlatego tak ważne jest to, aby przejrzeć wszystkie możliwe rozwiązania i wybrać to, które najlepiej będzie pasowało do naszych możliwości oraz oczekiwań. Bardzo często jednak zakładane są spółki komandytowe, a to oznacza, że warto zobaczyć, czy również dla nas będą one najlepszą opcją.

Jakie są ich zalety?

Z pewnością w pierwszej kolejności będzie nas interesowało to, jakie zalety ma taka spółka komandytowa. Warto więc wiedzieć, że jest ona spółką osobową, która nie ma osobowości prawnej. Dodatkowo przynajmniej jeden jej wspólnik musi odpowiadać za jej zobowiązania całym swoim majątkiem, podczas gdy reszta wspólników będzie odpowiadała za to, tylko do wysokości swojego wkład. Istnieje tutaj również spora dowolność jeśli chodzi o kształtowanie odpowiedzialności za kwestie związane ze spółką. Idealna będzie dla osób, które chcą włożyć do niej swój kapitał i czerpać zyski z jej sukcesów, ale bez obawy, że utracą swój majątek. Pod tym względem, odpowiadać swoim majątkiem za spółkę komandytową będą ci wspólnicy, którzy aktywnie będą się zajmowali prowadzeniem jej spraw i reprezentowaniem jej, w osobie pełnomocnika.

A jak to wygląda z wadami?

Oczywiście nie istnieją rzeczy, które miałyby tylko zalety, ale nie miałyby żadnych wad. Do takich w spółce komandytowej możemy zaliczyć konieczność spisania umowy w formie aktu notarialnego, co powoduje pewne koszty, jak również konieczność jej rejestracji. Dla niektórych wadą takiej spółki komandytowej może być również konieczność prowadzenia pełnej księgowości. Jednak warto się zastanowić, czy w naszym przypadku wady przeważają nad zaletami. Jeśli chodzi nam tylko o to, aby zainwestować dobrze swój kapitał i czerpać zyski, bez żadnego zagrożenia majątku, to jednak może się okazać, że wyżej wymienione wady, będą niewielką przeszkodą, abyśmy dołączyli do wspólników w tego typu spółce. Jeżeli odpowiada nam to wszystko, co oferuje nam spółka komandytowa, a także odpowiada nam fakt, że płacimy tylko jeden podatek od tej spółki, dzięki czemu możemy płacić go na poziomie 19%, bo to wspólnicy są płatnikami podatku, to koniecznie powinniśmy się przyjrzeć bliżej takiej propozycji. Może się okazać, że to tutaj znajdziemy wszystko, co mogło nas przekonać, do założenia własnej działalności gospodarczej.