Coraz częściej reklamy nanoszone są na różnego rodzaju powierzchnie, które z pozoru wydają się niemożliwe do pokrycia farbą. Jak się jednak okazuje, wystarczy zastosować odpowiedni rodzaj materiału, a nawet na takich nieprzyjaznych powierzchniach, będziemy mogli nanieść odpowiedni druk. To też tłumaczy, dlaczego coraz częściej wykorzystywane są farby uv, które spokojnie można nakładać na takie powierzchnie jak folie elektrostatyczne czy PCV. To też oznacza, że bardzo często farby uv wykorzystywane są w branży związanej z reklamą, jak również z tą tworzącą opakowania. Takie rozwiązanie można stosować w sitodruku, fleksografii, jak i w druku cyfrowym.

Co powinniśmy wiedzieć, jeśli chodzi o farby uv?

Zanim zaczniemy korzystać z takiego rozwiązania, w pierwszej kolejności powinniśmy się o nim jak najwięcej dowiedzieć.

To też oznacza, że warto sprawdzić, z czego składają się farby uv, bo to w końcu ich skład sprawia, że możemy je wykorzystywać tam, gdzie nie mamy szansy zastosować zwykłych farb. Jeśli chodzi o takie farby uv, to musimy wiedzieć, że poza pigmentami i spoiwem polimeryzującym, jak i środkami pomocniczymi, posiadają one również fotoinicjatory. To wszystko sprawia, że z jednej strony takie farby uv mogą być nakładane na powierzchnie, które nie przyjmują normalnej farby, ale też powoduje, że taka farba dłużej się trzyma, zachowuje połysk i jest odporna chociażby na ścieranie. Musimy mieć świadomość, że mamy tutaj również sensybilizatory czyli substancje, które przechwytują promieniowanie UV i przekazują ja do fotoinicjatorów.

Różne typu farby uv

Musimy mieć świadomość, że farby uv oferowane są nam w różnych typach, a to oznacza, że jedne z nich utrwalają się szybciej, a inne wolniej. Dlatego też powinniśmy się zastanowić, czy chcemy, aby ten proces zachodził już w momencie oddziaływania promieni UV czy jednak dopiero po kilku godzinach od zakończenia takiego oddziaływania.

Od tego jakie farby uv wybierzemy, będzie zależało również to, jak mocno będą się one trzymały podłoża, jak również czy powinny mieć styczność z żywnością. To wszystko oznacza, że zanim zaczniemy wykorzystywać farby uv, powinniśmy się o nich najpierw jak najwięcej dowiedzieć, żeby mieć pewność, że wybierzemy taki ich rodzaj, który najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Jeśli zastanawiamy się, w jakich miejscach mogą być przez nas wykorzystywane farby uv, to warto mieć tutaj świadomość, że świetnie sprawdzą się w drukarstwie. Możemy je nanosić na folie, a to oznacza, że będziemy mogli wykonać druki, których nie wykonalibyśmy zwykłą farbą. Co więcej, takie farby uv mogą być nanoszone również na gumę, jednak musimy mieć świadomość, że tutaj mogą oddziaływać trochę agresywnie, a to oznacza, że musimy wcześniej zastosować odpowiednie rozwiązania, które pozwolą nałożyć taką farbę bez niszczenia podkładu. Nie mniej, jeśli mamy podłoże, które nie chce przyjmować zwykłej farby, to może się okazać, że właśnie takie farby uv będą najlepszym rozwiązaniem.