Każdy może wykonać sobie pieczątkę, a co więcej, w wielu przypadkach możemy tam umieścić to, co chcemy, a więc chociażby imię i nazwisko, nazwę firmy, albo jakiś śmieszny napis. Jednak są takie pieczątki, które muszą posiadać określone informacje i co więcej, to wszystko jest ustalone według prawa. Jeśli na takie pieczątki wpiszemy coś innego, wówczas nie będą one miały mocy prawnej. Do takich pieczątek, które dokładnie mają określone co powinno się na nich znajdować, z pewnością zaliczają się pieczątki lekarskie. To właśnie na nich musimy umieścić ściśle określone dane, jeśli chcemy mieć pewność, że będą one w prawidłowy sposób spełniały swoją funkcje. Dodatkowo warto też wiedzieć, że pieczątki lekarskie możemy wykonać w dowolnym miejscu, które oferuje tego typu produkty, jednak najważniejsze jest to, co będzie się na nich znajdowało i czy będą to informacje zgodne z zaleceniami.

Jakie informacje muszą posiadać pieczątki lekarskie?

Jeśli uczymy się na lekarza i chcemy wykonywać pracę w tym zawodzie, to z pewnością liczymy się z tym, że w którymś momencie będziemy musieli wyrobić sobie pieczątki lekarskie. Warto więc już wcześniej zacząć się orientować w tym, co musi się na nich pojawić, tak abyśmy mieli pewność, że będą one ważne i faktycznie będą spełniały swoją funkcję, również pod kątem prawnym. To też oznacza, że jeśli takie pieczątki lekarskie mają być zgodne z prawem, to musimy na nich umieścić imię i nazwisko, tytuł zawodowy, jak również musi się tam znajdować numer prawa do wykonywania zawody, a jeśli mamy dodatkowe specjalizacje, które jesteśmy w stanie potwierdzić odpowiednimi dyplomami, to również je powinniśmy nanieść na pieczątki lekarskie. To też oznacza, że warto się zapoznać z tymi zaleceniami prawnymi, bo wówczas łatwiej będzie nam wybrać pieczątkę, która to wszystko pomieści.

Co jeszcze mogą zawierać pieczątki lekarskie?

Oczywiście wyżej wymienione dane, to tylko podstawowe informacje, które muszą zawierać pieczątki lekarskie, jeśli chcemy mieć pewność, że zostały one wykonane zgodnie z prawem. Ale to nie oznacza, że nie możemy na nich wpisać żadnych innych informacji.

Wręcz przeciwnie, takie pieczątki lekarskie mogą posiadać również tytuł i stopień naukowy, numer umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak i numer telefonu, albo adres gabinetu, w którym przyjmujemy pacjentów. Nie mniej pamiętamy, że mamy tutaj znacznie mniejszą dowolność jeśli chodzi o to, co mogą zawierać pieczątki lekarskie, niż chociażby właściciele firm, którzy faktycznie sami mogą ustalać co się ma znaleźć na takiej pieczątce. Jeśli chcemy wykonać pieczątki lekarskie, to ważne jest to, aby znalazły się na nich wszystkie informacje, które są określone w prawie. Takie pieczątki lekarskie niejednokrotnie muszą zawierać wiele ważnych informacji, a to oznacza, że musimy się przyjrzeć różnym propozycjom, aby wybrać taką wielkość pieczątki, która pomieści to wszystko. Dodatkowo warto się zastanowić, czy bardziej nam się podobają pieczątki lekarskie drewniane czy może metalowe, albo automatyczne? Najważniejsze w tym wszystkim będzie to, aby pieczątki lekarskie były czytelne, aby były wykonane odpowiednią czcionką, ale pamiętajmy również, że będziemy z nich korzystać wiele razy w ciągu dnia, a to oznacza, że powinny być one również wygodne w użyciu. No i warto wybierać takie, które będą wykonane z mocniejszych materiałów, dzięki temu będziemy mieli pewność, że spokojnie będziemy mogli z nich korzystać przez kolejne miesiące i nic złego nie będzie się z nimi działo.

Nie mniej dowiedzmy się, co muszą posiadać pieczątki lekarskie, abyśmy mogli ich używać zgodnie z prawem.