W kostkach, w formie polewy, lizaków, mająca różne kształty i wielkości. Czekolada to jeden z ulubionych deserów ludzi na całym świecie, a wykorzystywana jest na różne sposoby. Czy jednak zastanawialiśmy się, jak przebiega produkcja czekolady i co sprawia, że smakuje ona właśnie tak, a nie inaczej? Oczywiście w pierwszej kolejności, aby produkcja czekolady w ogóle mogła się zacząć, potrzebujemy odpowiednich warunków klimatycznych do wzrostu kakaowca. To oznacza nie tylko dostatecznie wysokie temperatury, ale również wilgotność. Dlatego też najczęściej kakaowce pojawiają się w Afryce i Ameryce Południowej. Kiedy już mamy kakaowce, a na nich pojawią się nasiona dobre do zrywania, to zaczynają się ich zbiory. Na tym etapie, poza samym zbieraniem nasion, produkcja czekolady, polega również na rozcięciu owoców, aby można było oddzielić łupinę od ziaren.
Jak dalej przebiega produkcja czekolady?
Jeśli chodzi o kolejne etapy, które muszą się pojawić, aby produkcja czekolady przebiegała tak jak należy, to konieczna będzie tutaj fermentacja i suszenie. Musimy na to przeznaczyć około tygodnia i nie można zapominać o konieczności przykrycia ziaren liśćmi bananowca. To właśnie na tym etapie produkcja czekolady prowadzi do uzyskania koloru, jak i tak dobrze wszystkim znanego zapachu. Kiedy proces fermentacji się skończy, należy ziarna dokładnie wysuszyć, tak aby mogły się pozbyć wilgoci. Dlatego też, w tym miejscu produkcja czekolady, opiera się przede wszystkim na działaniu wysokiej temperatury. Kiedy ten etap będzie zakończony, przychodzi czas na sortowanie i czyszczenie ziaren. Tak, aby spośród nich, usunąć te, które są zepsute, jak i wszystkie zabrudzenia, typu kurz czy kamienie.
Jest to bardzo czasochłonna praca, ponieważ powinna być wykonywana ręcznie, aby nie doszło do uszkodzenia ziaren. To wszystko sprawia, że na tych początkowych etapach, produkcja czekolady, przebiega bardzo wolno.
Dalej produkcja czekolady nadal musi mieć odpowiednie tempo
W późniejszym etapie produkcja czekolady nadal przebiega bardzo wolno, a co ważne, nie można tego procesu próbować przyspieszyć, bo może się wówczas okazać, że efekt końcowy nie będzie taki jak oczekiwaliśmy. Prażenie ziaren pozwala na wydobycie ich smaku i aromatu, a to oznacza, że ten proces również wymaga odpowiedniego czasu. Kiedy to już będzie gotowe, przechodzi się do miażdżenia, tak aby uzyskać miazgę kakaową, która jest głównym składnikiem czekolady, dlatego też jej pozyskanie jest niezwykle ważne. W tym momencie produkcja czekolady przechodzi do konszowania, a więc dokładnego zmieszania ze sobą wszystkich składników, które są potrzebne do tego, aby powstał ten słodki deser. Będziemy mieli tutaj takie rzeczy, jak chociażby cukier czy masło kakaowe. W ostatnim etapie produkcja czekolady polega na jej hartowaniu, poprzez poddawanie wysokim i niskim temperaturom. Dzięki temu zyskamy określony wygląd, jak i sprawimy, że będzie ona błyszcząca. Koniecznie zobaczmy jak przebiega produkcja czekolady. Możemy być zaskoczeni tym, jak czasochłonny jest to proces, ale z drugiej strony, jeśli wszystko odbywa się w wyznaczonym tempie, to możemy być pewni, że efekt końcowy będzie dokładnie taki, jak tego oczekiwaliśmy. Dodatkowo warto powiedzieć, że produkcja czekolady wpływa na jej smak i aromat, a to oznacza, że w zależności od tego, jak długo będziemy ją prażyć, zyskamy bardziej albo mniej wyraziste nuty. Dlatego też producenci eksperymentują na różne sposoby, tak aby móc swoim klientom co jakiś czas zaoferować coś nowego, niepowtarzalnego, co sprawi, że wybiją się oni spośród konkurencji. Z tego też powodu, możemy znaleźć czekolady z różnymi dodatkami, czasami nawet z takimi, których na pierwszy rzut oka, nawet byśmy nie połączyli z tym deserem.
Najważniejsze jednak jest to, aby cały proces przebiegał spokojnie.