Chociaż filtr DPF w autach z silnikiem wysokoprężnym to podstawa. Chociaż jego obecność jest regulowana poprzez prawo, a całkowite usuwanie jest nielegalne i wiąże się z dużymi karami, to jednak nie ulega wątpliwości, że filtr ten niejednokrotnie sprawia właścicielom samochodów spore problemy. To oznacza, że bardzo ważne jest to, aby wiedzieć, jak o niego dbać. Tylko wówczas możemy mieć nadzieję, że przedłużymy jego prawidłowe działanie i przez dłuższy czas nie będziemy musieli się przejmować jego usterkami.

O czym musimy pamiętać?

Jeżeli chcemy mieć pewność, że w prawidłowy sposób dbamy o nasz filtr cząstek stałych DPF, to koniecznie powinniśmy pamiętać o tym, aby regularnie sprawdzać kondycję zaworu EGR, a jeśli będziemy widzieli niepokojące sygnały, to koniecznie musimy się pozbyć nagromadzonej tam mieszanki, która mogłaby doprowadzić do zatkania takiego filtra. Poza tym, warto też pamiętać o systematycznej wymianie filtra powietrza. To koszt kilkudziesięciu złotych, ale jeśli będziemy go wykonywać przy każdym, corocznym przeglądzie, to będziemy mieli pewność, że będzie on drożny, będzie prawidłowo przepuszczać powietrze, a co się z tym wiąże będzie mniejsze zadymienie i nie dojdzie do pogorszenia się pracy filtra DPF.

Nie zapominajmy o silniku

Zazwyczaj gdy myślimy o tym, jak dbać o jakiś element naszego samochodu, skupiamy się tylko na nim, niejednokrotnie zapominając, że jest on połączony także z innymi elementami. To oznacza, że chcąc przedłużyć prawidłową pracę filtra cząstek stałych DPF, powinniśmy zwrócić uwagę również na to, w jaki sposób działa nasz silnik. Jeśli będzie on w dobrej kondycji, to spokojnie będziemy mogli przejechać tysiące kilometrów. Jeśli jednak coś w silniku zacznie się psuć, to reszta awarii będzie się już pojawiała lawino, a to oznacza, że pojawiać będą się kolejne koszty, których z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Dlatego warto sprawdzać zużycie oleje, wszelkie nieszczelności, aby nie doprowadzić do zatkania się filtra i konieczności jego naprawy, czy wymiany. Jeśli będziemy pamiętali o regularnych przeglądach i systematycznej wymianie tych elementów, które możemy wymienić, a które zazwyczaj nie są drogie. To możemy być pewni, że przez długi czas ustrzeżemy się większych wydatków, do jakich z pewnością zalicza się wymiana takiego filtra cząstek stałych. Dlatego też, warto pamiętać, aby być tutaj systematycznym i żeby reagować od razu, gdy tylko zaczną się pojawiać jakiekolwiek problemy. Im szybciej to zrobimy, tym mniejsza szansa, że dojdzie do zatkania i zniszczenia takiego filtra.