Praca za granicą – na co zwrócić uwagę?
Gospodarka globalna zmieniła się ogromnie na przestrzeni ostatnich dekad. Takie są fakty i nie da się temu zaprzeczyć. Mamy do czynienia z jednej strony z coraz większą otwartością, z drugiej pojawiają się też zagrożenia, jakie mogą ograniczyć i chwilami już ograniczają swobodę. Poszczególne grupy zawodowe w różnych krajach bronią swoich interesów, obawiając się na przykład napływu taniej siły roboczej z uboższych krajów. Dodajmy do tego rozmaite stereotypy i pojawiają się realne pola konfliktu, jakie powinien mieć na uwadze w zasadzie każdy pracownik szukający zatrudnienia w innym państwie aniżeli Polska.
Czy to oznacza, że plan emigracji zarobkowej lepiej porzucić?
Oczywiście, że nie! Wszak do odważnych należy ten świat, a trzeba niemałej odwagi, by zdecydować się na zamieszkanie i pracę w innym kraju. Potencjał w tym zakresie jest naprawdę spory i warto mieć to na uwadze. Osoby chcące lepszego życia i lepszych standardów codziennego funkcjonowania zawsze zwracały swój wzrok w kierunku tych zakątków świata, w jakich żyje się lepiej i w których gospodarka rozwija się w szybszym tempie. Ukraińcy widzą dziś Zachód w Polsce, tak jak Polacy widzą go, spoglądając na Wielką Brytanię czy Skandynawię. To zjawisko ekonomiczne, jakie w różnym zakresie dotyka szereg społeczeństw w Europie i poza nią.
Weryfikacja pracodawców – nie wolno jej zaniedbać
Poszukiwanie pracy w obcym kraju ma swoje plusy i minusy. Czynniki ryzyka są dość konkretne i zawsze warto o nich pamiętać. Pracodawca powinien okazać się uczciwy i solidny, ale czy będzie tak rzeczywiście? Doskonałym pomysłem jest zweryfikowanie, czy dana firma ma odpowiednią renomę i czy dobrze traktuje pracowników zagranicznych, zwłaszcza z uboższych państw. Największe ryzyko nadużyć wiąże się zwykle z pracą fizyczną, w tym sezonową. Do kluczowych problemów należą zastane na miejscu warunki socjalne i sanitarne, ale kłopoty są też z regularnością i kompletnością wypłat. Świetnym pomysłem jest wyjazd do pracy większą grupą osób, które się znają i mogą z tego tytułu wspierać się w trudnych sytuacjach. Zdarza się, że do sezonowych zajęć w innym państwie wyjeżdża się nawet w gronie rodzinnym, co pozwala przywieźć do domu całkiem konkretne kwoty. Rozwiązanie to ma swoje zalety. Osoby pracujące za granicą w takim otoczeniu czują się pewniej i mogą z tego tytułu lepiej funkcjonować również w wymiarze psychicznym. Największe ryzyko jest związane z wyjazdami indywidualnymi, kiedy nie mając żadnego „zaplecza” dość łatwo narazić się na kłopoty.