Jak zrobić zadaszenie basenu

Jak zrobić zadaszenie basenu

Baseny przydomowe były swego czasu symbolem luksusu. Oglądając zachodnie filmy patrzyliśmy z zazdrością na niekoniecznie bardzo bogatych ludzi, którzy zaraz obok swojego domu mieli piękny basen – idealny do schładzania się w upalne dni. Dziś okazuje się, że basen niekoniecznie musi być postrzegany jako coś ekskluzywnego. Wykonanie odpowiedniej konstrukcji jest dużo tańsze niż kiedyś. Można też dobudować do domu jednorodzinnego dodatkowe pomieszczenia, aby cieszyć się basenem wewnętrznym. Opcji do dyspozycji jest naprawdę wiele i nie należy się w tym aspekcie ograniczać. Jednakże mając już swój basen, warto dodatkowo o niego zadbać. Wysokiej jakości zadaszenia basenu również są rozwiązaniem dostarczanym przez wyspecjalizowane w tym obszarze firmy. Inni decydują się przygotować taki element w pełni samodzielnie, co także jest możliwe.

Zadaszenia basenu – funkcjonalne, estetyczne i wcale nie tak kosztowne

Do najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych celem zadaszenia basenów jest poliwęglan. Cechuje go bardzo wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, jak też oddziaływanie czynników zewnętrznych ze zmienną pogodą na czele.

Ma on też cenne właściwości termoizolacyjne, dzięki którym woda w sztucznym akwenie zdecydowanie mniej wychładza się nocą, a także w chłodniejsze dni. Przedsiębiorstwa, które świadczą usługi związane z wykonywaniem takich zadaszeń najczęściej sięgają właśnie po poliwęglan. Zyskał on status optymalnego materiału w wielu krajach na świecie – polscy fachowcy poszli tym samym tropem. Solidne, poliwęglanowe zadaszenia basenu są szybko montowane i znakomicie wywiązują się ze swoich zadań. Należy tylko powierzyć ich przygotowanie osobom naprawdę znającym się na rzeczy.

Techniczna postać, czyli jakie zadaszenia basenu wchodzą aktualnie w grę?

Sporą popularnością wśród konsumentów na świecie i w Polsce cieszą się specjalne żaluzje basenowe. Faktycznie mają one postać zbliżoną do namiotu, jaki rozkłada się nad basenem. Można go zamykać i otwierać, dzięki czemu da się efektywnie zmniejszyć liczbę zanieczyszczeń dostających się do wody. Poza tym żaluzje pomagają ograniczać zjawisko wychładzania wody nalewanej do basenów. Znacznie tańszą opcją są specjalne pokrycia foliowe. Trudno nazwać je zadaszeniami, ponieważ są one po prostu rozwijane nad taflą wody.

Służą głównie temu, aby do środka nie dostawały się liście czy pyły. Na pewno nie da się w tym przypadku mówić ani o specjalnej estetyce, ani o wysokiej efektywności w kontekście termoizolacji. Poliwęglan zdaje w tym aspekcie egzamin zdecydowanie najlepiej, choć nie jest to rozwiązanie najtańsze z osiągalnych. Zadaszenia basenu powinny łączyć w sobie solidność, walory izolacyjne oraz szczelność. Produkty przygotowane specjalnie pod tym kątem spisują się najlepiej.

Jakie zadaszenia basenu będą najbardziej praktyczne na co dzień?

Dobrze będzie zainwestować w zadaszenie, które pozwoli nam na swobodną zmianę położenia segmentów. W niektórych przypadkach da się je umieścić nawet całkowicie poza obrębem basenu jako takiego, a to sprawi, że w letnie dni będziemy mogli korzystać w pełni z uroków basenu odkrytego zlokalizowanego tuż obok domu. Jednocześnie, gdy sytuacja będzie tego wymagać, całość można doskonale zabezpieczyć. Wiele konstrukcji tego rodzaju posiada automatyczne mechanizmy przesuwne oparte na siłownikach. Oznacza to, że basen da się otwierać i zamykać zdalnie. Zadaszenia basenu tego typu są nieco kosztowniejsze, ale dają wiele satysfakcji.

Właśnie z tego powodu warto wziąć je pod uwagę przy projektowaniu swojej, prywatnej przestrzeni wodnego relaksu.