Hełm lekki - sposób ochrony głowy pracownika

Hełm lekki - sposób ochrony głowy pracownika

 

Pracownicy fizyczni, którzy na co dzień zmagają się z różnymi zagrożeniami, muszą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Oczywiście ich odpowiednie wyposażenie leży po stronie pracodawcy, ale warto mieć na uwadze swój komfort i swobodę poruszania się w niebezpiecznych przestrzeniach. Na wszelkich budowach i innych pracach tego typu używa się zazwyczaj kasków ochronnych. Są one dość grube i choć spełniają swoją rolę w stu procentach, mogą być dla pracowników niewygodne. Odpowiedzią na ten problem są hełmy lekkie. Produkty, które chronią głowę przed urazami lekkimi, powierzchownymi.

Hełm lekki – w jakich miejscach się go stosuje

Hełm lekki jest uważany za środek ochronny. Oznacza to, że zabezpiecza delikatną skórę głowy w razie uderzenia nią o twarde, ostre przedmioty. Niemniej jednak nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla sytuacji, w których pracownicy narażeni są na spadanie ciężkich przedmiotów bezpośrednio na głowę z dużych wysokości. Jaśniej mówiąc, hełmy lekkie używa się zazwyczaj w zamkniętych stanowiskach pracy, wewnątrz budynków.

Jak wygląda hełm lekki?

Hełm lekki jest bardzo prosty w budowie i na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od tradycyjnej czapki z daszkiem. Wykonany jest jednak ze stuprocentowej bawełny, a w jego środku wszyta jest specjalna wkładka ochronna. Hełm lekki może mieć różne kolory i modele, jednak najistotniejsze, by spełniał swoją rolę. Najczęściej spotkać się można z jego użytkowaniem w dużych sklepach meblowych, gdzie wymaga się od pracownika ich noszenia w trakcie wykonywania swoich obowiązków.

Dokładny opis hełmu lekkiego

Hełm lekki jest przemysłowym nakryciem głowy. Jego skorupa wykonana jest z tworzywa ABS, odpornego na ciężkie warunki. W jego środku znajdują się najczęściej dwa systemy amortyzacyjne: zewnętrzne i wewnętrzne. Ich funkcje spełniają specjalnie wbudowane wkładki, które w razie upadku lub uderzenia amortyzują głowę. Hełmy lekkie mają swoje rozmiary, a co więcej, posiadają wygodną regulację, dzięki czemu mogą być dopasowane do każdej budowy głowy. W zależności od modelu, mogą posiadać dodatkowe udogodnienia, np. wywietrzniki po bokach, dzięki którym skóra będzie swobodnie oddychać.

Gdzie kupić hełm lekki?

Zaleca się kupno hełmów lekkich w specjalistycznych sklepach, które gwarantują spełnianie norm BHP. Jeśli chodzi o ten produkt, musi on spełniać normę EN812, aby sprawnie odpowiadał na potrzeby. Dobrze jest nie sugerować się ceną, a jakością. Należy mieć na uwadze przede wszystkim dobro swoje, ale i swoich pracowników.